18:00 Ute Wassermann

Chameleon – solo performance – Sala Brehmera (ul.Różana 2, Laboratorium Kultury)

 

chameleon (performans solowy)

W swoim performansie chameleon, Ute Wasserman wykorzystuje ptasie gwizdki w celu przysłonięcia własnego głosu. Za pomocą wahadłowych, wirujących tonów-barw tworzy hybrydowy instrument wokalny. Dźwięki jej wokalu wydają się oderwane od ludzkiego głosu, tworząc sferę dźwiękową rozpływającą się w odgłosach ptaków, maszyn, elektroniki i dźwiękach naśladujących fragmentaryczny język. Mikrofon wykorzystany zostaje jako narzędzie do spotęgowania wokalnych zniekształceń, sygnałów i chropawego głosu. Jej kameleonowy głos tworzy poetycką różnorodność mieniących się, rzeźbiarskich dźwięków.

Habitat

Instalacja na głos, nagrania terenowe, obiekty, bębny obręczowe i głośniki

Bębny obręczowe umieszczone na głośnikach pełnią funkcję sceny oraz instrumentu dla rezonujących poruszających się obiektów, pobudzanych przez dźwięki jednostajnego głos, oddechu i krótkich wokalnych wybuchów. Akustyczne środowisko naturalne (nagrania terenowe owadów, ptaków i głosu odtwarzane jako playback) ingeruje w dźwięki przedmiotów.

Ute Wasserman – wokalistka, kompozytorka, improwizatorka znana ze swojego niezwykłego i ekstremalnego języka artystycznego, który na wiele sposobów wprowadziła do tradycji muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Wyjątkowy język wokalny Ute wynosi głos poza siebie. Jej śpiew wydaje się oderwany od głosu ludzkiego, tworząc świat dźwięków ptaków, maszyn, elektroniki. Do przekształcania głosu Wasserman wykorzystuje gwizdki, głośniki, rezonatory, nagrania terenowe.

Ute Wasserman tworzy na polu kompozycji i improwizacji, muzyki i sztuki performance. Studiowała sztuki wizualne (instalację dźwiękową, performance) na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, a jednocześnie sztuki wizualne, muzykę i śpiew na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jako solistka ma na swoim koncie występy na festiwalach, w galeriach i klubach w Europie, Australii, Meksyku i Azji oraz liczne premierowe kompozycje, napisane specjalnie na jej głos. Członkini wielu zespołów, np. Speak Easy (Phil Minton Thomas Lehn, Martin Blume) czy Les Femmes Savantes (Andrea Neumann, Sabine Ecklentz, Ana Maria Rodriguez). Współpracowała z takimi muzykami, jak Birgit Ulher, John Russel, Raed Yassin, Michael Vorfeld, Les Femmes Savantes, Mazen Kerbaj, Richard Scott, Emilio Gordoa, Isabelle Duthoit. Ostatnio komponowała na zamówienie Ryogoku Art Festival, Uniwersytetu w Amsterdamie oraz Poetica Sonora w Meksyku. Nagrodzona między innymi rezydencją Fundacji Civitella Ranieri oraz stypendium dla twórców nowej muzyki i sound artu w Berlinie w 2017.

http://femmes-savantes.net/en/lesfemmessavantes/ute-wassermann/