17:00 Martyna Poznańska – Requiem For A Fly | Multimedia

Requiem For A Fly

Requiem For A Fly to rytuał wykonywany przy użyciu spreparowanych zwłok much, wiersza i nagrań terenowych. Wynika z poczucia bezsilności wobec obecnego stanu politycznego na świecie. Jednocześnie jest poetycką refleksją na temat znaczenia życia wobec jego nieistotności. Pokazuje rolę i potrzebę żałoby i zrozumienia straty.

W samym sednie istnienia postrzegamy życie jako ważne. Począwszy od najmniejszego stworzenia po człowieka lub odwrotnie. Wszyscy jesteśmy częścią tego samego systemu. Jednak w dzisiejszych czasach znaczenie życia zostało drastycznie umniejszone, częściowo wskutek skali wydarzeń, na które nie jesteśmy w stanie reagować empatią, zanurzeni w bezsilności. Weźmy choćby pod uwagę ilość osób, które codziennie toną w wodach Morza Śródziemnego, umierają w wojnach lub konają z głodu lub w wyniku innych katastrof spowodowanych niewłaściwymi działaniami politycznymi.

Ciała much stają się przykładowym gatunkiem, który jest pospolity i wszechobecny. Muchę zazwyczaj jest zabijana w kuchni, używana jako przynęta przez rybaka czy kojarzona z przenoszonymi chorobami, niemniej jednak jej rola i konotacje z nią związane także należą do systemu. Zajmuje istotną rolę w systemie, przekształca materię z jednego stanu w drugi.

Muchy służą jako metafora, która łączy koncepcję anonimowych zwłok i czasu, ukazując znaczenie każdego osobnika dla performance poprzez nadawanie nazw czynnościom lub emocjom w wierszu czytanym podczas występu.