14:00 SOUND ART – pomiędzy mitami założycielskimi a nowymi terytoriami. Glissando#31

SOUND ART – pomiędzy mitami założycielskimi a nowymi terytoriami. Dyskusja panelowa wokół wydania #31 magazynu Glissando i wystawą dźwiękową All the things that could possibly be audible- Park

 

Tematem dyskusji panelowej będzie sound art rozumiany jako przygoda odkrywania nowych spojrzeń, interpretacji i możliwości działań w świecie dźwięku. Jako próba uchwycenia fenomenu zmiany perspektywy słyszenia. Eksperyment i wyzwanie, gest i nasłuchiwanie jego pogłosu. Zastanowimy się zarówno nad wielorakością definicji tego kierunku sztuki współczesnej, jak i nad możliwymi formami i kierunkami jego rozwoju.

Strukturę dyskusji oprzemy na działach #31 wydania magazynu Glissando. „Mity założycielskie” tropią zagubione wątki i interpretacje minionych awangard w kontekście studiów nad dźwiękiem. „Przestrzenie” odnoszą się nie tylko zagadnień związków prac dźwiękowych z miejscem i architekturą, ale także stawiają pytania o wyzwania i możliwe kierunki ewolucji tej dziedziny. „Strategie” ilustrują na przykładach teoretyczne i praktyczne próby sprostania współczesnym możliwościom i wymaganiom różnorodnych perspektyw dźwiękowych. Z kolei w „Praktykach” przyglądamy się tym postawom twórczym, które w sposób szczególny stanowią o unikalności sound artu zarówno w kontekście sztuki współczesnej, jak i zachodniej tradycji muzycznej. Wreszcie „Terytoria” – pozbawiony redakcyjnych analiz i komentarzy wstęp do internetowej formuły przewodnika po ośrodkach i formatach, w których coraz częściej można doświadczyć sound artu.

Uczestnicy: Piotr Tkacz, Julia Eckhardt, Noid, Klaus Filip, Paweł Szroniak

Moderator Daniel Brożek