12:00 Rasha Ragab & Christoph Nicolaus – Pouring the river Sokołowiec | Rzeka

TOFFAHA, duet artystów Rashy Ragab i Christopha Nicolausa, zaprezentuje działanie w rzece Sokołowiec. Artyści będą konewkami czerpać wodę z fontanny, przenosić ją mostem nad rzeką i wylewać ponownie wodę.

toffaha (z arab. jabłko) to para artystów – Rasha Ragab i Christoph Nicolaus. Poza swoją indywidualną pracą artystyczną, od 2012 roku pracują w duecie. Tworzone przez nich filmy, zdjęcia i występy często są spontaniczne a często bardzo przemyślane i wynikają ze współzależności ich odmiennej kultury i pochodzenia: afrykańskiego i europejskiego, egipskiego i niemieckiego, nubijskiego i bawarskiego, czarnoskórego i białoskórego, islamskiego i chrześcijańskiego, a także bycia kobietą i mężczyzną pochodzących z obszaru języka i kultury arabskiej i niemieckiej. W wielu miejscach na ziemi pokazywali w przestrzeni publicznej swoją twórczość związaną z historią, kulturą, naturą i szczególną osobliwością danego miejsca. Podczas swoich występów często odziani są w białe szaty, a ich działanie często opierają się na mistycyzmie istnienia istnienia wewnętrznego świata, którego istotą jest zależność ludzi od natury i siebie nawzajem.

Rasha Ragab, urodzona w Kairze, jest artystką i kuratorem m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Kairze. Od 2003 roku występuje i prezentuje swoje prace na całym świecie. Mieszka i tworzy w Monachium.

Christoph Nicolaus, urodzony w Monachium, jest artystą, muzykiem i kuratorem różnych wydarzeń artystycznych takich jak „Kunst im Bau“ czy „Klang im Dach“ (dźwięk na dachu). Od 1994 roku występuje i prezentuje swoją twórczość  na całym świecie. Mieszka i tworzy w Monachium.

www.toffaha.org