Tonic Train: Sarah Washington & Knut Aufermann

Sobota, 18 sierpnia 16:00 Knut Aufermann, Sarah Washington – Tonic Train Multimedia

Tonic Train to eksperymentalny elektroniczny duet, który tworzą Sarah Washington i Knut Aufermann. Połączenie domowej roboty instrumentów wykonywanych przez Sarę metodą „circuit bending” i miksera sprzężeń Knuta daje bogate spektrum podstawowych elektronicznych noise’ów. Duet łączy dwie metody produkcji muzyki elektronicznej: wykorzystanie układów elektronicznych do stworzenia komponentów, które wydają dźwięki w innym przypadku niepożądane oraz nieprawidłowe użycie sprzętu audio, aby wygenerować sprzężenie. Taka technika związana jest ze szczególnym zainteresowaniem technologią radiową i mikrotransmisją, która stanowi istotny element pola dźwiękowego tworzonego przez duet. Od momentu swojego powstania w 2000 roku, Tonic Train brało udział w wielu różnorodnych projektach muzycznych takich jak: projekt oparty na sprzężeniach z Otomo Yoshihide, Toshimaru Nakamurą, Niciem Collinsem i Xentosem ‚Frayem’ Bentosem, trio z Gunterem Pretzelem altowiolistą Filharmonii w Monachium, wiedeńskim artystą video Billym Roiszem, japońskim artystą dźwiękowym Haco i grupami takimi jak the Resonance Radio Orchestra.

http://vimeo.com/63739179 http://tonictrain.klingt.org | http://mobile-radio.net

Sarah Washington jest artystką i aktywistką działającą na polu muzyki eksperymentalnej i radio artu. Współtworzyła londyńską stację radiową Resonance FM oraz sieć radio-artową Radia. Podczas swoich występów w duecie z Knutem Aufermannem jako Tonic Train wykorzystuje zbudowane przez siebie instrumenty elektroniczne. Wspólnie założyli Mobile Radio w 2005 roku, aby produkować stacje radiowe, audycje, festiwale i instalacje. Do zrealizowanych projektów należą Hearing in Tongues (2007) dla Tate Modern, Mobile Radio BSP (2012) z okazji 30th Bienal of São Paulo i Render (2017) dla documenta14. W 2016 roku Sarah była współkuratorem festiwal Radio Revolten w Halle.
 
Knut Aufermann jest artystą radiowym i organizatorem. W latach 2002-2005 był menadżerem londyńskiej stacji radiowej Resonance FM. Razem z Sarą Washington prowadzi projekt Mobile Radio, który skupia się na poszukiwaniu alternatywnych sposobów produkcji radiowej. Ich prace były transmitowane w ponad 50 stacjach radiowych na całym świecie oraz w kontekstach galeryjnych np. podczas 30th São Paulo Biennial czy documenta 14. Knut Aufermann gra elektroniczną muzykę improwizowaną, występuje solo i w zespołach, wykorzystuje różne formy sprzężenia dźwiękowego.