Peter Rehberg

Sobota, 18 sierpnia 20:00 Lucio Capece, Keith Rowe, Gerard Lebik, Peter Rehberg play Agnes Martin | Kino

Sobota, 18 sierpnia 20:00 Peter Rehberg | Kino

PITA to pseudonim artystyczny założyciela Editions Mego Peter Rehberga (ur. w 1968 roku w Londynie)

Od lat mieszkający we Wiedniu, Peter Rehberg rozpoczął karierę 25 lat temu, gdy możliwości estetyczne tzw. muzyki z laptopa nie zostały jeszcze odkryte. Wtedy PITA zaczął pracować z komputerami i jest postrzegany na całym świecie jako jeden z pionierów muzyki syntetycznej. Jego zaplecze muzyczne to noise, ambient i techno, a także muzyka elektroakustyczna.

PITA wkracza właśnie do kolejnego etapu swoich dźwiękowych eksperymentów powracając z występem solowym po 10 latach ciszy. Jego podejście do muzyki nie zmieniło się znacznie, to wciąż ciągłe poszukiwanie radykalnego maniaka, które zaprowadzi nas na skraj eksperymentalnej elektroniki, najlepiej chyba określanej mianem ekspresywnej syntezy, grzebiącej w głębiach ambientu i techno. PITA łączy zniekształconą energię elektryczną z abstrakcyjnymi bitami i glitchami i tworzy ekstremalną formę muzyki komputerowej, przez co zgłębia zewnętrzny zasięg zakresu częstotliwości i zwraca uwagę na dźwiękowy rozmach.

Pomimo tego, że Rehberg miał przerwę w karierze solowej, nigdy nie przestał badać dźwięku. Przez minione lata skupiał się na współpracy w Fenn’O’Berg (z Jimem O’Rourke i Christianem Fenneszem), KTL (z Sunn O)))s i Stephenem O’Malley), R/S (z Marcusem Schmicklerem) czy jego najnowszy projekt Shampoo Boy (z Christiną Nemec i Christianem Schachingerem) lub NPVR (z Nikiem Voidem). Te muzyczne projekty dopełnione są współpracą z francuską reżyserką teatralną Giséle Vienne, urodzoną na Islandii i mieszkającą w Berlinie choreografką Margrét Sara Guðjónsdóttir i Ballet de Lorraine.

PITA wyprodukował ponad tuzin albumów, obejmujących zdumiewająco różnorodne style elektronicznej muzyki eksperymentalnej, płyty takie jak Get Out / Get Down / Get Off / Get In quartet zyskały uznanie na całym świecie i zostały wydane w takich wytwórniach jak Editions Mego, Touch, Häpna. Peter Rehberg zagrał na różnych międzynarodowych festiwalach taki jak SONAR, All Tomorrows Parties, CTM Berlin, MUTEK, Donaufestival i wygrał Prix Ars Electronica za Digital Musics & Sound Art w 1999 roku.

Jako dyrektor wpływowej rodziny wytwórni Editions Mego wydał albumy artystów znanych na całym świecie: Fennesz, Kevin Drumm, Emeralds, Florian Hecker, Bernard Parmegiani, Russell Haswell, KTL, Akos Rozmann, Donato Dozzy, Bill Orcutt, Mark Fell, Klara Lewis, UUUU, Anthony Child i wielu innych.