Martyna Poznańska

Piątek, 17 sierpnia 17:00 Martyna Poznańska – Requiem For A Fly | Multimedia

Martyna Poznańska to artystka interdyscyplinarna, która pracuje w różnych mediach tworząc połączenia pomiędzy niematerialnym medium dźwięku i materią stałą. Obejmuje to ćwiczenia słuchu oraz nagrania terenowe styczne z pracą z różnymi narzędziami wizualnymi takimi jak rysunek, film, media mieszane, przedmioty znalezione i tekst. Występowała i prezentowała swoje prace na całym świecie w takich miejscach jak Akademie der Künste w Berlinie, Deutsche Oper w Berlinie, Aperto Raum Berlin i innych. Pracowała z takimi znanymi artystami jak Hans Peter Kuhn (Übergang, Martin- Gropius-Bau Museum, Berlin, 2017), i Peter Cusack. W 2013 roku odebrała stypendium Ministra Kultury. W 20101 roku Martyna ukończyła studia magisterskie na kierunku filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiowała Sound Art na University of the Arts w Londynie (LCC/UAL). W 2016 roku otrzymałą tytuł magistra sztuki na kierunku Sound Studies na Universität der Künste w Berlinie (UdK). Martyna mieszka i tworzy w Berlinie.

Requiem For A Fly

Requiem For A Fly to rytuał wykonywany przy użyciu spreparowanych zwłok much, wiersza i nagrań terenowych. Wynika z poczucia bezsilności wobec obecnego stanu politycznego na świecie. Jednocześnie jest poetycką refleksją na temat znaczenia życia wobec jego nieistotności. Pokazuje rolę i potrzebę żałoby i zrozumienia straty.

W samym sednie istnienia postrzegamy życie jako ważne. Począwszy od najmniejszego stworzenia po człowieka lub odwrotnie. Wszyscy jesteśmy częścią tego samego systemu. Jednak w dzisiejszych czasach znaczenie życia zostało drastycznie umniejszone, częściowo wskutek skali wydarzeń, na które nie jesteśmy w stanie reagować empatią, zanurzeni w bezsilności. Weźmy choćby pod uwagę ilość osób, które codziennie toną w wodach Morza Śródziemnego, umierają w wojnach lub konają z głodu lub w wyniku innych katastrof spowodowanych niewłaściwymi działaniami politycznymi.

Ciała much stają się przykładowym gatunkiem, który jest pospolity i wszechobecny. Muchę zazwyczaj jest zabijana w kuchni, używana jako przynęta przez rybaka czy kojarzona z przenoszonymi chorobami, niemniej jednak jej rola i konotacje z nią związane także należą do systemu. Zajmuje istotną rolę w systemie, przekształca materię z jednego stanu w drugi.

Muchy służą jako metafora, która łączy koncepcję anonimowych zwłok i czasu, ukazując znaczenie każdego osobnika dla performance poprzez nadawanie nazw czynnościom lub emocjom w wierszu czytanym podczas występu.

https://www.martynapoznanska.com/