Lee Patterson

Piątek, 17 sierpnia 19:30 Lee Patterson – Plateau: for local and amplified objects | Multimedia

Lee Patterson traktuje nagrywanie dźwięków jako formę ćwiczenia słuchu i prowadzenia badań. Dzięki temu stworzył szereg urządzeń wzmacniających i procesów, które wykorzystuje podczas swoich występów. Niezależnie od tego czy pracuje na żywo ze wzmocnieniem dźwięku lub nagrywa w danym otoczeniu, jest pionierem w kwestii szeregu metod produkowania lub odkrywania złożonych dźwięków w niespodziewanych miejscach. Od skały kredowej po źródła, od palenia orzechów po wibrujący metal, podsłuchuje i czyni atrakcyjnym granie na przedmiotach i w sytuacjach, które zazwyczaj postrzegane są jako bezproduktywne dźwiękowo. Współpracował z jednymi z najbardziej szanowanych współczesnych muzyków eksperymentalnych: Mika Vainio, Jennifer Walshe, Vanessa Rossetto, David Toop, Rhodri Davies i John Butcher, Greg Pope, Benedict Drew, Luke Fowler, Lucio Capece, Rie Nakajima, Angharad Davies, Phil Durrant, Keith Rowe, John Tilbury, Xavier Charles i Tetsuya Umeda.

Jego twórczość pojawiła się na kanałach UK TV, BBC Radios 3, 4 and 6, Resonance FM i w stacjach radiowych na całym świecie. Mieszka i tworzy w Prestwich, Manchester, Wielka Brytania.

Plateau: for local and amplified objects.

Szczegółowo analizując blat stołu można dostrzec w nim pewnego rodzaju miniaturowy teren, płaskowyż na którym Patterson umieszcza przedmioty stworzone w celu wydobywania dźwięków w prosty sposób. Poprzez amplifikacje i aktywizację, Patterson spróbuje odkryć potencjał dźwiękowy instrumentów zbudowanych własnoręcznie z materiałów znalezionych w pobliżu, przedmiotów i procesów. Musująca sól, nagłośnione źródło i wibrujące ampułki oraz palone orzechy stworzą często niesłyszalny świat dźwięków pochodzących z zwyczajnie niemych przedmiotów i urządzeń.