Klaus Filip

Klaus Filip/Noid

sanatory17 – wystawa 18-20.2017

Photophon

Dźwięk rozświetlający pomieszczenie. Patrzenie uszami.
Każde źródło światła jest źródłem dźwięku.
Optyczny system wielogłośnikowy transmituje wielokanałową kompozycję, którą można odbierać za pomocą światłoczułych słuchawek.
Spacer przez dźwiękowy krajobraz – wsłuchiwanie się w światło. Drobne ruchy, drastycznie zmieniające perspektywę.

 

Sonic Luz       / koncert– Sala Multimedialna – 20.08.2017  19:00 /

Powrót syntezatora fotoakustycznego
live performance Noid i Klausa Filipa
Wprowadzenie technologii syntezatorów fotoakustycznych w epokę DIY.
Większość tradycyjnych syntezatorów kładzie silny nacisk na odtwarzalność i stabilność wysokości dźwięku. Potrzebują one zatem dużych i złożonych mechanizmów, umieszczonych zazwyczaj wewnątrz czarnego pudełka.
Priorytetem dla Sonic Luz jest maksymalna elastyczność i możliwość dotykowej interakcji ze wszystkimi elementami przy wytwarzaniu dźwięku.
Poprzez przesuwanie lamp lub tarcz zębatych na stole czy zmienianie dysków z łatwością manipulować można kompozycją dźwięków, w sposób prosty i intuicyjny. Maszyna ta nie posiada ukrytego wnętrza, wszystko widoczne jest dla publiczności i stanowi piękny aspekt performatywny.
Fotoakustyka to zapomniana technologia, która na początku XX wieku wykorzystywana była w celu przechowywania, przekazu i manipulowania informacją.
W istocie, większość wczesnych syntezatorów oparta była na dźwięku generowanym optycznie.

http://filipino.klingt.org/sonic_luz/sonic_luz.html

 

Klaus Filip

*1963
computer music,programowanie, kompozycja

Klaus Filip jest performerem kkompozytorem i programistą i jednym z pierwszych wiedeńskich kompozytorów, który użył laptop na scenie w roku 1993. Głównyny medium który używa obecnie są fale sinusoidalne. Jako artysta dźwiękowy poszukuje na polu dźwięku i światła. Klaus Filip stworzył środowisko programistyczne dla kompozytorów zwane ppooll używane przez muzyków na całym świecie. Jest wykładowcą sztuki dźwięku na Uniwersytecie w Wiedniu.

współpracował z takimi artystami jak : radu malfatti, kai fagaschinski, werner dafeldecker, dieb13, christof kurzmann, boris hauf, christian fennesz, jason kahn, john butcher, sabine marte, gilles aubry, noid, mattin, red white, cynthia schwertsik, cordula bösze, silvia fässler, taku unami, oblaat, taku sugimoto, toshimaru nakamura, tim blechmann, ivan palacky, burkhard stangl, eddie prevost, john tilbury, ko ichikawa, nikos veliotis, axel dörner, masahiko okura, susanna gartmayer, jean-luc guionnet, seijiro murayama, katharina klement, philipp leitner, thomas strehl, seymour wright, posset, agnes hvizdalek, dafne vicente-sandoval, leonel kaplan, sergio merce u.a.

http://klingt.org/filipino/cv.html