Kama Sokolnicka

Piątek, 17 sierpnia 16:00 Kama Sokolnicka – Reverb – kurator: Paweł Szroniak – otwarcie wystawy | Kino
Kama Sokolnicka (ur. 1978 we Wrocławiu, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie) – artystka konceptualna pracująca z rozszerzonymi technikami montażu. Jej twórczość – kolaże, malarstwo, obiekty, instalacje site-specific – jest wyrazem afirmacji niedoskonałości, błędów w czytaniu, słuchaniu i rozumieniu. Przywiązuje wagę do surowości rzeczy i języka, a powściągliwość w stosowaniu materiałów i formalna redukcja uwydatniają złożone znaczenia.
Prezentowała swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. w Künstlerhaus Bethanien w Berlinie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Kunsthaus Dresden, Beit Ha’ir w Tel Aviwie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Uczestniczyła także w programach artist-in-residence, m.in. w SomoS Berlin (DE, 2017), Kunstlerhaus Bethanien (DE, 2016), Civitella Ranieri (IT, 2015), Art OMI (USA, 2013), La Malterie (FR, 2013).
Reverb (2018)
Adaptacja przestrzeni przyjmująca formę autonomicznego environmentu. Głównym celem tej realizacji jest ujawnienie potencjału afektywnego otoczenia, do czego użyto modułowych elementów o wielofunkcyjnym charakterze, cechujących się dużą mobilnością oraz podatnością na modyfikacje. Artystka w swoich kompozycjach przestrzennych nawiązuje do architektury studiów nagraniowych i innych pomieszczeń użytkowych, które mają specyficzne zastosowanie akustyczne, a także charakteryzują się określonym doborem materiałów (filc, tektura, drewno itp.).